Protetyka jest dziedziną stomatologii zajmującą się głównie uzupełnianiem braków zębowych oraz poprawą wyglądu zębów. Leczenie protetyczne ma na celu przywrócenie Pacjentowi utraconej funkcji żucia, a także poprawę jakości jego życia, zwłaszcza w zakresie estetyki.
W naszym gabinecie istnieje możliwość stworzenia uzupełnień kombinowanych – połączenia uzupełnień ruchomych, ze stałymi – zależne jest to od warunków i oczekiwań pacjenta.
Każda praca protetyczna wykonana w naszym gabinecie jest niezwykle doprecyzowana i starannie dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wykonujemy prace protetyczne przy współpracy z dwoma renomowanymi laboratoriami z Warszawy, które są gwarantami najwyższej jakości i doskonałej formy koron, licówek, mostów i protez.
Przy planowaniu leczenia szczegółowo omawiamy wszystkie możliwe warianty z uwzględnieniem rodzajów uzupełnień, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta , rodzaj braków zębowych oraz przedstawiamy szacowany kosztorys pracy.

Korona

KORONA jest stałym uzupełnieniem protetycznym obejmującym całą powierzchnię zęba. Dzięki nim możliwe jest odtworzenie prawidłowego kształtu i koloru zęba oraz wykonanie niewielkiej korekty jego ustawienia w łuku przywracając mu piękny wygląd. Jest rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie ma możliwości odbudowy naturalnej korony zęba przy pomocy materiału kompozytowego. (rysunek)
W celu zastosowania korony protetycznej niezbędne jest przygotowanie zęba poprzez zmniejszenie jego rozmiaru tzw. zeszlifowanie zęba. Powstały w ten sposób filar jest podstawą do przymocowania korony. W przypadku gdy filar jest zbyt słaby (bo ząb był w dużej części uszkodzony) stosuje się wzmacniający wkład koronowo – korzeniowy np. z włókna szklanego. W naszym gabinecie wyróżniamy korony porcelanowe na podbudowie metalowej, korony pełnoceramiczne, korony na podbudowie z tlenku cyrkonu.

Korony porcelanowe mają szeroki zakres zastosowania. Umożliwiają:

  • korektę kształtu zęba (wydłużenie, skrócenie, poszerzenie, zwężenie)
  • likwidację przebarwień (fluoroza, obumarcie zęba, przebarwienia, wady rozwojowe szkliwa)
  • zmianę ustawień zębów pacjenta
  • maskowanie niewielkich złamań, gdy trudno jest utrzymać tradycyjne wypełnienie
  • zamknięcie przerw między zębami (diastemy i tremy)

LICÓWKI

Licówki to uzupełnienie protetyczne w postaci cienkiej płytki najczęściej wykonanej z porcelany, materiału ceramicznego lub kompozytowego. Przy minimalnej preparacji szkliwa możliwe jest osiągnięcie spektakularnego efektu.

Poprzez zastosowanie licówek możemy:

  • wydłużyć i powiększyć zęby
  • zamknąć diastemy i tremy
  • poprawić nieprawidłowe ustawienie
  • wybielić i usunąć silne przebarwienia
  • zatuszować uszkodzone szkliwo
  • odbudować rozległe ubytki przyszyjkowe
  • nadać wymarzony, zaprojektowany wcześniej kształt

MOST

Most stosuje się w przypadku braku jednego lub kilku sąsiadujących ze sobą zębów. By zamocować most w jamie ustnej potrzebna jest do tego solidna podstawa w postaci implantów lub zębów naturalnych, sąsiadujących z danym brakiem zębowym. Podobnie jak w przypadku koron zęby sąsiadujące wymagają opracowania filarów pod mosty.Zgodnie z najnowszymi standardami w przypadkach gdy obok luki znajdują się zęby zdrowe zaleca się uzupełnienie brakujących zębów przy pomocy wszczepów śród-kostnych – implantów (więcej…)

INLAY, ONLAY I OVERLAY

INLAY, ONLAY I OVERLAY to nowoczesa metoda wypełnienia w koronie zęba, które ą stosuje się w przypadku dużych ubytków. Stanowi alternatywę dla wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zęba (guzków, bruzd i punktów stycznych między zębami). Kompozytowe lub porcelanowe, wykonywane na podstawie wycisków w laboratorium protetycznym. Zabieg wymaga zazwyczaj dwóch wizyt. Na pierwszym spotkaniu leczymy zęba i przygotowujemy pod uzupełnienie, wykonujemy wyciski i zakładamy wypełnienie tymczasowe. Już na drugiej wizycie całkowicie bezboleśnie wklejamy gotowy onlay, inlay, overlay

PROTEZY RUCHOME

Proteza zębowa to uzupełnienie protetyczne mające zastosowanie w przypadku licznych ubytków zębowych lub całkowitego bezzębia. Przywraca utracone funkcje jamy ustnej.

Wyróżniamy:

  • protezy ruchome oparte na zębach własnych pacjenta – wyjmowane przez pacjenta (protezy akrylowe, protezy szkieletowe (klamrowe i bezklamrowe), protezy teleskopowe)
  • protezy ruchome całkowite (stosowane w przypadku bezzębia)

Braki zębowe mają negatywny wpływ na zdrowie. Jakie są konsekwencje ich nieuzupełnienia?

  • przemieszczania się pozostałych zębów, co może powodować dolegliwości bólowe
  • zmianę rysów twarzy, powstawaniem większej ilości zmarszczek mimicznych – ogólnie mówiąc przyspieszonym efektem starzenia się
  • pogarszająca się wymowa i opadanie kącików ust
  • mogą być przyczyną rozwijających się problemów na tle zaburzeń gastrycznych (chorób przewodu pokarmowego) będących wynikiem złego rozdrabniania pokarmów
  • zaburzenia zwarcia powodującego m.in. ścieranie i odkształcanie się zębów