Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem zmian chorobowych miazgi zęba. Miazga (potocznie nazywana nerwem) umiejscowiona jest w systemie kanałowym zęba.
Główną przyczyną chorób miazgi są bakterie, które dostają się do niej, powodując stan zapalny. Najczęściej następuje to od strony ubytku próchnicowego. Miazga zęba może jednak ucierpieć także w wyniku urazów przebiegających z jej obnażeniem lub bez, jeśli nie zostały one odpowiednio wcześnie zaopatrzone.

Celem leczenia endodontycznego jest zatem eliminacja bakterii z kanałów korzeniowych, ich opracowanie mechaniczne i chemiczne oraz szczelne wypełnienie całego systemu.
Do bardzo dokładnej oceny liczby kanałów i ich lokalizacji służy mikroskop do leczenia kanałowego. Użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym pozwala znacznie powiększyć i rozjaśnić pole leczonego zęba. Dzięki temu można dokładnie zobaczyć wszystkie kanały korzeniowe, zwężenia, zarośnięcia kanału oraz perforacje kanałowe. Mikroskop jest niezbędny do lokalizacji kanałów o nietypowym położeniu, usuwania złamanych narzędzi z kanałów i zamykania perforacji.

Warunkiem powodzenia w leczeniu endodontycznym jest opracowanie kanałów na całej ich długości .Do dokładnego określenia długości kanałów zębowych służy nam elektroniczne urządzenie zwane endometrem endodontycznym. Wykorzystuje ono różnice w oporności elektrycznej tkanek zęba i tkanek poza nim.

W każdym momencie do dyspozycji mamy radiowizjografię -standardowo wykonujemy cyfrowe zdjęcia RTG przed ,w trakcie i po skończonym leczeniu endodontycznym.
W bardzo trudnych przypadkach klinicznych wykonuje się tomografię zębów, tzw. CBCT.

Zadaniem stomatologa jest przede wszystkim ratowanie zębów własnych pacjenta. Dzięki nowoczesnym metodom nawet słabo rokujące przypadki mają większą szansę na wyleczenie.